Jak działają i po co są: Transformatory - zasilanie

transformatory olejowe używane

Dlaczego transformatory są nam tak potrzebne?

Stacje transformatorowe od kilkudziesięciu lat są stałym elementem krajobrazu. Te niepozorne urządzenia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, o czym rzadko wspomina się w szkole czy też w mediach. S

Jak działają i po co są: Transformatory - zasilanie transformatory olejowe używane
prawdź, dlaczego codzienność bez transformatorów byłaby trudniejsza niż ci się wydaje.

Co warto wiedzieć o transformatorach?
Tranformatory to urządzenia, które dzięki swojej budowie umożliwiają zmiany napięcia prądu przemiennego oraz przenoszenie energii elektrycznej między obwodami. Brzmi dość skomplikowanie, jednak dla ułatwienia można dodać, że transformator jest po prostu odpowiedzialny za dostarczanie prądu nawet na znaczne odległości i umożliwia działanie wielu urządzeń w domu przeciętnego Polaka.

Gdzie są niezbędne transformatory?
W skrócie: wszędzie. Dostarczają prąd do niemalże każdego budynku w kraju. To właśnie dzięki nim możliwe jest korzystanie z telewizora, komputera, pralki czy też lodówki. Istnieje wiele różnych rodzajów transformatorów, które są niezbędne do np. zasilania głośników, przeprowadzania badań elektrycznych czy też zasilania urządzeń w przemyśle spawalniczym. Ponadto z transformatorów korzysta się w elektronice, automatyce czy też podczas przesyłu informacji.
Warto również wiedzieć, że transformatory są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Są obecne nawet w górnictwie, w tym w naftownictwie i gazownictwie, zaawansowanym przemyśle, a nawet w samych elektrowniach. Specjalne transformatory uziemiające mogą nawet pomóc w uniknięciu zakłóceń telefonicznych!


które noszą nazwę wtórnych a zmianę

Transformator jest maszyną elektryczną, której zadaniem jest przeniesienie prądu przemiennego. Odbywa sie to za pomocą tak zwanej indukcji. Celem takiego zabiegu jest to, żeby energia elektryczna została przeniesiona z pierwotnego przewodu elektrycznego do drugiego, zachowując przy tym tą sama częstotliwość. Więc tranformatory służą nam do zmiany napięcia, które znajduje się w sieci, o wysokim napięciu. Warto wspomnieć, że dzięki transformatorowi mamy możliwość przenoszenia prądu na większe odległości, dzięki czemu znacznie możemy sobie ułatwić pracę. Jest to maszyna, która skład się z tak zwanych cewek, popularnie nazywanych uzwojeniami. W skład transformatora wchodzi również rdzeń stalowy. Dodatkowo rdzeń pełni tu rolę obwodu magnetycznego, dzięki niemu istnieje możliwość przewodzenia strumienia magnetycznego. Uzwojenie jest nawijane na kolumny transformatora, które pełnia rolę obwodów elektrycznych. Uzwojenia są oczywiście odizolowane od siebie i brak jest między nimi połączenia elektrycznego. Możemy wymienić kilka rodzajów uzwojeń, które są stosowane w transformatorach. najczęściej możemy spotkać w tych maszynach uzwojenia cylindryczne, które są podzielone na pierwotne oraz wtórne. Uzwojenie pierwotne wyróżnia sie tym, że jest podłączone do źródła, w którym płynie prąd przemienny i wywołuje powstanie pola magnetycznego, o charakterze zmiennym, a przepływając przez rdzeń naszego transformatora przechodzi przez wszystkie pozostałe cewki. które, noszą nazwę wtórnych, a zmianę w nich wywoływana jest przez indukcje elektromagnetyczną.


Kombinacja różnych wartości uzwojenia sprawia że

Zapewne niejeden z was słyszał o takim elemencie w elektronice jak transformator. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie, które ma bardzo ważne zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i nie tylko. Zadaniem transformatora jest zmiana napięcia i prądu zarówno w górę jak i w dół. Co to w praktyce oznacza? To, że tranformatory na wejściu otrzymują pewną wartość napięcia prądu, a ich zadaniem jest jego zmiana i oddanie na wyjściu napięcia roboczego innego niż wejściowe. Jak zapewne niektórzy pamiętają z lekcji fizyki dokonuje się tego za pomocą indukcji prądu elektrycznego, która dokonuje się na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Modelowo przedstawia się to w taki sposób, że na wspólnym rdzeniu nawija się zwoje drutu, przez który przechodzi prąd zarówno po jednej jak i po drugiej stronie rdzenia, ale w taki sposób aby poszczególne uzwojenia się ze sobą nie stykały. Klucz do transformacji prądu leży w liczbie tych uzwojeń, gdyż od tego zależy na jaką wartość przekształcimy prąd wejściowy. Kombinacja różnych wartości uzwojenia sprawia, że możemy prąd przetransformować na dowolną wartość. Transformatory są oprócz urządzeń elektronicznych używane także w elektryce do transportu energii elektrycznej. W momencie jej wytworzenia przekształca się ją na wysokie napięcie, które jest dobre ze względu na to, że można je przesyłać na duże odległości liniami, bez zbytnich strat energii. Po dotarciu na miejsce wysokie napięcie jest ponownie transformowane, tym razem w drugą stronę do takich wartości, aby były one odpowiednie dla użytkownika końcowego.



© 2019 http://zasilanie.remontdomu.bydgoszcz.pl/